Orkiestry

BIG – BAND

Powstanie Big – Bandu POSM II st. im. M. Karłowicza wiąże się z rozwojem działalności koncertowej szkoły oraz rozszerzaniem tzw. oferty edukacyjnej tj. tworzeniem odpowiednich warunków do rozwoju zainteresowań uczniów. Podjęte w roku szkolnym 2005/2006 działania mające na celu uatrakcyjnienie kolejnej edycji „Koncertu Gwiazdkowego” doprowadziły do powstania dużego dętego zespołu instrumentalnego. Zespół ten występując po raz pierwszy 20 grudnia 2005 roku, podczas wspomnianego koncertu w Auli UAM, będącego od samego początku wizytówką szkoły oraz ważnym wydarzeniem muzycznym dla miasta Poznania, zaprezentował kompozycję Chucka Rio pt. „Tequila”. Ciepłe i serdeczne przyjęcie występu oraz uznanie publiczności stały się impulsem, w wyniku którego podjęte zostały przez Dyrekcję szkoły działania mające na celu rozwój zespołu. Doprowadziły one do ukształtowania zespołu w dzisiejszej formie i choć skład został rozszerzony o instrumenty rzadko występujące w typowym big – bandzie (flety, klarnety i okazjonalnie rogi), to charakter wykonywanej muzyki zdecydował o właśnie takiej nazwie zespołu. W okresie swojej ponad dziesięcioletniej działalności zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, z których najważniejsze to wspomniane „Koncerty Gwiazdkowe”, koncerty podczas „Europejskich Spotkań Młodzieży” w Poznaniu, koncerty zagraniczne m. in. w Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także wiele występów dla społeczności miasta Poznania i regionu. Od momentu powstania nad pracą i rozwojem Big – Bandu czuwa mgr Mariusz Pikulski.

Aktualny skład Big – Bandu:

Flety:

• Julia Bourguois
  • Aleksander Myszkowski

ORKIESTRA KAMERALNA

Orkiestra Kameralna Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Poznaniu  składa się z najwybitniejszych uczniów tejże szkoły. Zdecydowana większość muzyków orkiestry to laureaci prestiżowych nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Orkiestra brała udział w wielu przedsięwzięciach artystycznych w Polsce i Niemczech. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Poznania i okolic. W swoim dorobku ma nagranie płyty z muzyką Jerzego Wasowskiego z chórem dziewczęcym Poznańskiej Szkoły Chóralnej a także prawykonania utworów sakralnych
Wojciecha Zięby. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory od muzyki baroku, aż po współczesność, a szczególne miejsce zajmuje muzyka filmowa i
muzyka popularna w klasycznych opracowaniach.

Orkiestrę Kameralną prowadzi mgr Jacek Pawełczak absolwent  chóralistyki i dyrygentury symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu.