Lutnictwo

Wydział lutnictwa POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu istnieje od 1973 roku i jest jedynym w Polsce, który kształci przyszłych lutników w szkole muzycznej. Program nauczania obejmuje naukę budowy instrumentów lutniczych takich jak skrzypce, altówki, wiolonczele, gitary klasyczne oraz instrumenty historyczne. Wykształcenie muzyczne, w którym podstawowe znaczenie ma nauka gry na instrumencie smyczkowym pozwala na wykształcenie umiejętności prawidłowej oceny dźwięku zbudowanego przez siebie instrumentu. W ramach zajęć z lutnictwa prowadzone są także zajęcia z projektowania i modelowania rozwijające zdolności plastyczne oraz korekta i konserwacja, gdzie uczniowie poznają zasady naprawy instrumentów lutniczych. Całość programu uzupełniają historia sztuki lutniczej oraz akustyka lutnicza. Absolwenci mają możliwość kontynuowania nauki na kierunku lutnictwo artystyczne na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.